Çaycuma Müftülüğü Yaz Kur’an Kursları semineri yapıldı. - PERŞEMBENİN SESİ
 Çaycuma Müftülüğü Yaz Kur’an Kursları semineri yapıldı.

Çaycuma Müftülüğü Yaz Kur’an Kursları semineri yapıldı.

 Tarih : 8.6.2011


2011 yılı Yaz Kur’an Kurslarında görev alacak personele yönelik olarak 310 din görevlisi ve Kuran Kursu öğreticisiyle kurs öncesi seminer yapıldı.2011 yılı Yaz Kur’an Kursları, 27 Haziran-26 Ağustos tarihleri arasında ülkemiz çapında başlıyor.

 

 
 
 
 Çaycuma Müftülüğü Yaz Kur’an Kursları semineri yapıldı
 
2011 yılı Yaz Kur’an Kurslarında görev alacak personele yönelik olarak kurs öncesi seminer  yapıldı.310 din görevlisi ile  Kur’an Kursu Öğreticisinin katıldığı din görevlilerine eğitim-öğretim teknikleri yanında kurslarda uygulanacak esaslar gözden geçirildi.
Çaycuma Müftülüğü Yaz Kur’an Kursları öncesi ilçede görev yapan tüm din görevlileri ile Kur’an Kursu Öğreticilerine yönelik Yaz Kur’an Kursları semineri yaptı.6 Haziran Pazartesi günü Müftülük Eğitim Merkezi (Bölge Yatılı Kur’an Kursu) Salonunda  310 personelin katılımı ile yapıldı.
 
 
 
 
 

İlçe Müftümüz Hüseyin DEMİRTAŞ seminerin açılış konuşmasında şunları söyledi:

“2011 yılı Yaz Kur’an Kursları 27 Haziran-26 Ağustos tarihleri arasında ülkemiz çapında başlayacaktır.Kurslarda gerekli verimin alınması için ön hazırlık çalışmalarının yapılması gerekmektedir.Bu çalışmalardan birisi de seminerlerdir.Diyanet İşleri Başkanlığı Yaz Kur’an Kurslarının verimli ve başarılı geçmesi için gerçekten çok güzel çalışmalar yaptı.Müfredatı yeniledi,kur sistemine geçti,kurlara uygun kitaplar hazırlandı,seminer çalışmalarına ağırlık verdi,uzaktan eğitim sistemi modelini uyguladı,personelin özlük haklarını geliştirdi kısacası  eğitimin kalitesinin artması için  her şeyi yaptı.Şimdi sıra bizde.!Bizler de eğitimin gereklerine uygun olarak camilerimizde fiziksel , donanımsal hazırlıkları yapıp , pedagojik gereklere uygun olarak verimli bir kurs dönemi geçirmenin gayreti içerisinde olmalıyız.Yaz  Kur’an kursları , hakikaten  güzel dinimizi yetişmekte olan neslimize anlatmada bizlere  önemli bir fırsatlar sunuyor. Her yıl  Haziran ayı gelince okullarda çocuklarımızı yaz tatili heyecanı sarıyor.Tatiller onların doyasıya oynamak ve eğlenmek  için iple çektikleri vakitlerdir.Çocuklar için oyun oynamak , tatilde dinlenmek en doğal haklarıdır. Bununla birlikte tatil günlerini  zamanı boş geçirmek değil; dinlenmek ve yeni bir çalışmaya başlamak olarak da düşünmeliyiz. İki ay  devam edecek  süre içerisinde yavrularımıza önce sevgiyi ,ilgiyi, takdiri , sabrı ve müsamahayı göstererek gelişimlerine uygun olarak   eğitim vermeliyiz.Güzel dinimizi ve yüce kitabımızı öğrenmeleri için  velileri ile iş birliği yaparak kursun ilk günü açılış programı yapmalıyız.Diyanet İşleri Başkanımızın velilere,öğrencilere ve din görevlilerine yönelik mesajını okumlayız”, dedi.

 

Seminerin devam eden bölümlerinde din görevlileri İlyas GÜVEN, Zekeriya KAMİT duygu ve düşüncelerini anlattı.Din görevlileri Kastamonu’da katıldıkları seminerdeki izlenimlerine yer verdiler.

 

İlçe Müftümüz öğleye kadar süren programında Yaz Kur’an Kursları uygulama esasları konusunda bilgilendirme yaptı.

 
 
 
Seminerin öğleden sonraki bölümünde Çaycuma Rehberlik Araştırma Merkezi Öğretmeni Kerem AYTAN ile Gemiciler İlköğretim Okulu Rehberlik Öğretmeni Bilgin AKÇİN ergenlik dönemi problemleri ile çocuklarla iletişim konusunda bilgilendirme yaptı.Slayt   eşliğinde  yapılan sunumda çocukların ergenlik dönemindeki fiziksel ve psikolojik değişimlerini ve gelişimlerini dikkate alarak iletişim hatalarının olmaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesinin önemi vurgulandı.
 
 
 
 
Yaz Kur’an Kursları seminerinin ikinci günü Merkez Yeni Camii’nde yapıldı.Seminerin sabahki bölümünde Milli Eğitim Müfettişi Kamil KELEŞ seminer verdi.Kamil KELEŞ yaptığı konuşmada Çaycuma İlçesinde her geçen sene yaz kurslarının kalitesinin arttığını gözlemlediğini belirtti.
 
 
KELEŞ konuşmasında :”Bölgede yapmış olduğumuz rehberlik amaçlı denetimlerde Çaycuma’da yaz kurslarında fiziksel ve donanımsal açıdan büyük çalışmalar yapıldığını,eğitim kalitesi açısından gelişme olduğunu gördüm.Başta müftünüz olmak üzere sizleri tebrik ediyorum.Ben de bu gün sizlere yaz kur’an kurslarının daha da başarılı olması için öğrenci dosyası başta olmak üzere diğer hazırlıklar ve çalışmalar konusunda bilgiler vereceğim.Örnek ders işlemeleri konusunda dikkat edilmesi gereken konulara yer vereceğim.Soracağınız sorulara cevap vermeye çalışacağım”, dedi.
 
 

Öğleye kadar süren seminerde İl Müfettişi Kamil KELEŞ verimli bilgiler verdi.

 

 
 
Seminerin öğleden sonraki bölümünde Prof.Dr. Nevzat TARHAN ile yapılan söyleşi izlnedi. 11-19 Yaş Arası Çocuk ve Ergenlere Yönelik Din Eğitiminin Psiko-Sosyal Tahlilinin yapıldığı söyleşi dikkatle izlendi. izlendi.
 
 

Seminer ilçe müftümüz kapanış konuşması yaptı.Müftü DEMİRTAŞ yaz kursu için müftülük sitesinde dökümanlar yayınlanacağını bildirdi.Ayrıca din kültürü öğretmenleri tarafından hazırlanan Güzel Dinimiz isimli dvd’de faydalı dökümanların olduğunu belirterek faydalanılmasını tavsiye etti.

 

             

 
 
 
 
 

 
PERŞEMBENİN SESİ
URL:
http://www.persembeninsesi.com/yazdir.asp?ID=5001