Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ HİZMETE GİRDİ(Esnaflarla Yaptığımız Söyleşi) - PERŞEMBENİN SESİ
   
 PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ HİZMETE GİRDİ(Esnaflarla Yaptığımız Söyleşi)

PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ HİZMETE GİRDİ(Esnaflarla Yaptığımız Söyleşi)
 Yazı Boyutu

 Tarih : 27.4.2013 - 18:07:23 


Perşembe Beldemizdeki Küçük Sanayi Sitesinde yaklaşık 15 günden bu yana bir hareketlilik göze çarpıyor. Perşembe Belde girişlerine asılan “PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ HİZMETE GİRMİŞTİR” afiş ve tabelaları da bu durumu teyid eder nitelikte...


 

 
PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ HİZMETE GİRDİ

 

 

 

Perşembe Beldemizdeki Küçük Sanayi Sitesinde yaklaşık  15 günden bu yana bir hareketlilik göze çarpıyor. Perşembe Belde girişlerine asılan “PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ HİZMETE GİRMİŞTİR” afiş ve tabelaları da bu durumu teyid eder nitelikte.

 

 
Perşembe  çarşı merkezinde  bina altlarında  hizmet vermekte olan  esnaf ve sanatkarlar  sanki sözleşmişçesine, birbiri ardınca  Perşembe Küçük Sanayi Sitesindeki yeni işyerlerine taşındı. Bir kısım esnaf ve sanatkar da  bu günlerde yeni işyerlerine taşınma hazırlığı yapıyor. Evet! Perşembe Küçük Sanayi Sitesinde şu sıralar hareketli günler yaşanıyor…

 

 

Çarşıda   faaliyet gösteren  esnaf ve sanatkar,  aslında 19 yıl önce  temelleri atılan ve 5 yıl önce hizmete giren Küçük Sanayi Sitesine  taşınma konusunda şimdiye kadar niçin  geç ve kararsız kaldı?

 

Perşembe Küçük Sanayi Sitesine  taşınan esnaf  ve sanatkarlar yeni işyerleri hakkında ne düşünüyor?

 

Müşteriler bu durumdan memnun mu?

 

Küçük  Sanayi Sitesinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 

Sanayi Esnafı  şahıs ve kurumlardan  ne bekliyor, ne istiyor?

 

Sanatkarlar yeni işyerlerine taşınınca Perşembe çarşı esnafı ekonomik  yönden kayba uğrar mı?

 

Küçük Sanayi Sitesinde kaç iş yeri var, şu an kaçı faal durumda?  İş yerleri kaç metrekare?

 .

Hem benzer soruların cevabını almak , hem de esnafımıza yeni işyerlerinin hayırlı olması dileğinde bulunmak maksadıyla  Perşembe Küçük Sanayi Sitesine gidip esnaf ve sanatkarlarla söyleşi gerçekleştirdik.
  
.
.
.
 
Yapmış olduğumuz söyleşiyi siz değerli okurlarımıza yorumsuz olarak sunuyoruz.

 

 

 

OTO SAİM (Saim AKÇA)

 

 
 

Buraya taşınmamızın Perşembemiz için iyi olacağını düşünüyorum. İnşallah güzel günler bizi bekliyor. Çarşıya olan mesafemiz dezavantaj ama Perşembe’deki kadro aynen buraya geldi ve bir araya toplanmış olduk. İleride buranın önünün açık olacağını ve işlerin daha da canlanacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımız Çaycuma’ya gideceklerine Perşembe Küçük Sanayi Sitesine gelsinler.
 

 

 
ÜNTÜRK OTO ELEKTRİK (Bayram ÜNTÜRK)

 

 
 
 
Perşembe Küçük Sanayi Sitesine taşıdığım için memnunum. Sahası güzel, en azından dükkânlarımız geniş. 15-20 günden beri yeni dükkanımızda çalışıyoruz. Şu an sitemizde oto üzerine 15 civarında esnaf sanatkâr var. Çarşıdaki müşterim buraya geliyor. Yani bir sıkıntı yok.Şu anda belki her ustamız yok. Mesela pompacı, döşemeci gibi… Ama ilerleyen zamanda ustalarımız gelecekler.
 
 
Çayımızı , yemeğimizi kendimiz hallediyoruz. Burada çay ocağımız , lokantamız, büfemiz yok. İleride onlarında  açılacağına  inanıyorum. Eğer işlerimiz iyi olursa, vatandaş buraya gelirse her şey gelir, eksiklikler tamamlanır.  Dileğimiz vatandaşımızın Çaycuma’ya kaçmaması, buraya gelmesi. Yani tek dileğimiz müşteri.

 

GÜVENÇ DİZEL (Satılmış GÖVEÇ)

 

 

Buraya taşınmamız iyi oldu. İşyerlerimiz daha geniş. Güzel şeyler bekliyoruz.  İnşallah hayırlara vesile olur. Vatandaşımızı yeni işyerlerimize bekliyoruz, davet ediyoruz.

 

Güvenç Dizel  müşterisi:  Bizim için iyi oldu. Çarşı ile burası arasında pek fark yok.Gerçi çarşıda iken esnafa maddi yönden faydamız oluyordu ama  şimdi çarşı esnafının biraz zararı olmuş olabilir. İleride buraya da çay ocağı, lokanta, bakkal açılabilir. Adamın sigarası bitiyor, çarşıya sigara almaya gitmek zorunda kalıyor.

 
 
 
ENDER OTO ELEKTRİK ve ÇELİK AKÜ SERVİSİ (Ender SAKA)

 

 
Sabahattin Usta (Çınar) ile buraya ilk gelen biziz. Buraya gelmemizin bizim için daha iyi olacağını düşünüyorum. Şurada her şey düzgün. Yedek parça satan esnaf yanımızda.. . Birbirimizi bulabiliyoruz. Çarşıda iken dağınık bir durumdaydık. Şimdi hepimiz bir araya toplanmış olduk. İnşallah bizim için hayırlısı olur.
 

 
ALTUNAY TİCARET  OTO YEDEK PARÇA  (Ergin ALTUNAY)

 

 
Buraya birkaç gün önce taşındık. Buraya taşınmamız bizim için daha güzel oldu. Sanatkarların toplu olarak bir arada olması bizim için de  müşteri için de  daha güzel. Herkes için hayırlısı olsun inşallah.

 

MOTORCU SABAHATTİN USTA (Sabahattin ÇINAR)

Hacıkadı Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı

 

 

Bir beldenin, bir şehrin şehirleşmesi, gelişmesi  için en büyük etkenlerden biri küçük sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleridir. Yaklaşık 19 yıl önce (1994’de) Hacıkadı Küçük Sanayi Sitesi bir oluşum  içerisindeydi. 1994  yılında 5 kişi ile kurduğumuz bu  kooperatif 19 yıl sonra hedefine ve amacına ulaşmış oldu.

 

Niçin 19 yıl sonra? Biraz geç kalınmadı mı? Bu kadar süre uzun değil mi?

 

Evet haklısınız. Biraz geç kalındı ama  8 yılımız  sadece arsa alımı için heba  edildi. Sonuçta hazineye ait olan bu arsayı Küçük Sanayi Sitesine kazandırdık. Bir de Sanayi Sitemiz  küçük aidatlarla , küçük rakamlarla bu hale bu hale geldi. Kredi kullanılmadı. Kooperatife üye olanların yüzde 60’ı emekli, Almancı, maden işçisi…Çok az bir kısmı sanatkar.Şu anda  hiçbir borcu yok. Birkaç ara ödemesi hariç çok cüzi  aidatlarla, hiçbir devlet kredisi kullanmadan bu konuma gelmesi  için meşakkatli bir süreç geçirdik.  O dönemin içinde bir de deprem yaşadık. 1999 yılında meydana gelen depremin etkisiyle Küçük Sanayi Sitesi inşaatı yeni baştan deprem testinden geçirildi. Ve sonuçta hiçbir olumsuz rapor çıkmadan amacımıza ulaştık.

 
Buraya gelişimiz konusuna gelince;
 
 
 Küçük Sanayi Sitesi hizmete gireli aslında 5 yıl oldu.(2008). Sitemiz 2008 yılından bu yana hizmette olduğundan dolayı aslında Belediyenin bizi buraya göndermesi gerekiyordu. Tabiî ki malum ; Perşembe… Sanatkarın çarşı merkezinden çıkıp sanayi sitesine taşındığı zaman oluşturacağı boşluk göz önüne getirilmiş olabilir. Ama hedefe ulaşmak için bazı zorlukların da aşılması gerekir. Şu anda buraya taşınan sanatkâr arkadaşlarımızın memnun olduğunu zannediyorum. Eksikliklerimiz zamanla giderilecek ve ileride hiçbir şikayet kalmayacak.
 
 
Küçük sanayi Sitemizde küçüklü büyüklü, yani 75, 150, 300 metrekare alana sahip 63 adet işyerimiz mevcut. İşyerlerimizin asma katlı.
 
Sanatkar arkadaşlarımız  buraya taşınmadan önce burada 7 adet imalat  firması  hizmet veriyordu. Yani bunlar küçük sanatkar değil.
 
Biz şu anda sanatkar olarak 11 kişi buraya taşındık. Daha  taşınacak olan 6-7 sanatkar arkadaşımız var. Buraya henüz taşınmayan  sanatkar arkadaşlarımız biz buraya gelince heveslendiler.

 

 
Perşembe Belde Merkezinde hizmet verdiğimiz yer bina altı idi. Üstümüz, sağımız, solumuz daire. Sanatkarlar çarşı da uzun süre bina altlarında hizmet verdi. Ben iyi niyetli, hoşgörülü komşularımıza teşekkür ediyorum.Hepsi ( gürültü vb.)  konularda anlayış gösterdiler.  Hiçbir komşumdan tepki almadan buraya geldim.

 

Müşteri konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Müşterilerimiz yeni işyerimize gelip bizi buluyorlar.
 
Hacıkadı  Küçük Sanayi Sitesi olarak  belediyeden tabiî ki hizmet bekliyoruz.
 
Belediyemiz buraya geçtiğimizde ihtiyacımız olan çöp konteynırlarını sitemize yerleştirdi. Anons için müracaat ettiğimizde sağolsunlar anons işimiz de halloldu. Çarşıdaki anonsu duyabiliyoruz. Alt yapı problemimiz yok. Alt yapıyı zaten kendi imkanlarımızla kendimiz halletmiştik.
 
Şu anda belediyeden  küçük sanayi sitemizde yapacağımız  çevre düzenlemesi. için  destek istiyoruz. Yollarımızın güzelleşmesini istiyoruz.

 

FURKAN TİCARET TRAKTÖR YEDEK PARÇA (Ramazan AKÇA)

 

Küçük Sanayi Sitesine taşınmamız inşallah hayırlı olacaktır. Esnaf ve sanatkarın bir arada olmasının  hem  bizim için  hem de müşterimiz için daha iyi olacağını düşünüyorum.

 
Esnaf ve sanatkar çarşıda iken dağınıktı. Şimdi bir araya  toplandı , sıkıntı kalmadı. İnşallah  diğer esnaf arkadaşlarımızın sanayiye taşınması, dışarıdan da yeni esnaf ve sanatkar arkadaşlarımızın sanayi sitemize  gelmesi daha güzel olur, ürün çeşitliliği, rekabet  ve kalite artar.
 
Bu yönüyle Küçük Sanayi  Sitemiz bizim için daha elverişli, gelişmeye açık. 3-4  sene içerisinde sanayimiz zenginleşecek, müşterimiz de daha iyi hizmet alabilecektir.
 
Sanayi çarşıda iken Perşembeli vatandaşlarımız ailesiyle birlikte rahat rahat gezme noktasında  gürültü kirliliği,  çevrenin  temiz olmayışı  gibi sebeplerden dolayı bazen  sıkıntı çekiyordu. Şimdi bu sıkıntıların da ortadan kalkacağını düşünüyorum.
 
 
Sanayi Sitesine taşınmamızın Perşembe Merkez de ekonomik  bir  boşluk oluşturacağı , Perşembe esnafının olumsuz olarak etkileneceği düşünülüyor. Bu düşüncede jaklılık payı var.
 
Fakat biz buradan taşınınca boşalttığımız dükkanlar boş kalmayacak, buralarda başka ürün çeşidi satılacak, başka meslekler icra edilecek. Yani buralar cıvıl cıvıl , daha güzel olacak. Tabi bu hemen olacak bir şey değil, 1-2 yıl alabilir.  
 
Burada rahmetli Başkanımız Burhan Alibabaoğlundan bahsetmeden geçemeyeceğim.
 
Rahmetlinin sanayinin bu hale gelmesinde çok emeği , gayreti, çabası  ve azmi vardır. Sanayinin en iyi şekilde nereye kurulacağının alternatifi üzerinde çok çaba sarf etti. Keçecioğlu Mahallesi altı, Hacırecepler Mahallesi altı, Mezbaha tarafı alternatifleri üzerinde çok durdu. En son noktada kimse olumlu bakmayınca Kerimler Boyacıoğlu Mahallesi altındaki  top sahası arkasının yani Sazak Bölgesi diye geçen şimdiki alanın   en uygun şartlarda Sanayi Sitesine kazandırılması için çalışma yaptı. Buranın bir kısmı hazineden bir kısmı da  vatandaştan parayla alındı. Bu çalışmaları sırasında rahmetli Burha Başkan Ankara yolunda iki defa trafik kazası geçirdi. Yani çok meşakkatler çekildi. Elektrik sistemleri, kanalizasyon, altyapı  ve sosyal tesisler, çıraklık eğitim  için bina da  yapıldı. Perşembe Küçük Sanayi Sitesi denilince  Burhan Başkanı hatırlamak  vefa  borcumuzdur.
 
 
PERŞEMBE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİNDEN GÖRÜNTÜLER
 
 

.

.

.

.

.

.

.

.

  Editör :  Ferat ÖZYURT

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 61 Puan Verildi
 Kaynak :  PERŞEMBENİN SESİ

 Kategori  Söyleşi

4611 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 2 )   

 gultekın ozyurt

25.7.2013 11:25:37 

  sahıple nelım

Cevapla


BELDEMIZE BOYLE DUZENLI BIR CALIŞMA ORTAMI SAGLAYAN HERKESE TESEKKUR EDIYORUZ.BUNDAN SONRA DA YÖRE HALKIMIZA DUSEN DE BIZLERE DUSENDE BU SANAYIMIZE SAHIP CIKMAKTIR.COGU YERLESIM YERLERINDE BULUNMAYAN BIR YAPILASMAYA GEREKLI OZENIN VE DUYARLI LIGIN GOSTERILMESINI TEMENNI EDER.TUM SANAYI ESNAFIMIZA HAYIRLI KAZASIZ BELASIZ CALIŞMALAR DILERIM.ALLAH BOL BEREKETLI KAZANCLAR VERSIN İNSAALLAH


İp Adresi Kayıtlı   

 sebahattin

3.5.2013 00:39:10 

  haber yorumu

Cevapla


Yayınlamış olduğunuz haber için teşekkür ederim.Kurulmasında,oluşmasında emeği geçen Merhum Burhan alibabaoğlu,hayatta olan sayın Hasan baloğlu ve 19 yıl metanetle sabreden değerli üyelerimize ve üye olmayıpta emeği geçen tüm kurum kuruluş ve şahıslara sosuz teşekkürler,saygılar sunarım.Sebahattin çınar.


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kenan Tunç

Kenan Tunç ¬
YAŞLILIK MUHABBETİ

Lütfi DEDEMEN

Lütfi DEDEMEN ¬
RAMAZAN AYINDA CAMİLERİMİZ NEDEN DOLMUYOR YALNIZLAŞIYOR

Yrd.DoçDr.Cahid Kara

Yrd.DoçDr.Cahid Kara ¬
CAMİLERİMİZ ve BİZ

İlyas KARA

İlyas KARA ¬
Bilgisayar Satın Alma Rehberi - 3

Ferat ÖZYURT

Ferat ÖZYURT ¬
İSTİKLÂL MARŞININ KABULÜ ( 12 Mart 1921 )

Ahmet Burak ÖZYURT

Ahmet Burak ÖZYURT ¬
Genç Kaşifler Treni-1

Necati AKSOY

Necati AKSOY ¬
ZAMANIMIZIN GENCİNE NASİHAT

Hüseyin Altuncu

Hüseyin Altuncu ¬
GÜNÜMÜZ İNSANI

Nevim Karahan

Nevim Karahan ¬
Balçova Anadolu Lisesi Şiir Dinletisi
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 15
 Dün : 100
 Toplam : 741708
 Ip No : 54.198.206.232
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9545 2.9598
  Euro 2.8828 2.9019
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Güncel | Eğitim | Spor | Ekonomi | Kültür Sanat | Sağlık | Söyleşi | Öykü ve Şiir | Bilim ve Teknoloji | Yaşam | Bartın Haberleri | Tefekkür-İnanç | Analiz Yazıları | Perşembe Merkez Camii | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2008- PERŞEMBENİN SESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.