Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Güpgüpoğlu Lisesinde “ Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı” Düzenlendi - PERŞEMBENİN SESİ
   
 Güpgüpoğlu Lisesinde “ Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı” Düzenlendi

Güpgüpoğlu Lisesinde  “ Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı”  Düzenlendi
 Yazı Boyutu

 Tarih : 19.3.2013 - 01:23:03 


18 Mart Çanakkale Zaferinin 98.nci Yıldönümü ve Şehitler Günü” münasebetiyle Perşembe Beldemiz Filiz Rifat Güpgüpoğlu Lisesinde 18 Mart 2013 Pazartesi günü Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.Okul Salonunda saat 10.30’da ...


 
 
 
 
Güpgüpoğlu Lisesinde  “ Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı”  Düzenlendi
 
 
 
18 Mart Çanakkale Zaferinin 98.nci Yıldönümü ve Şehitler Günü”  münasebetiyle Perşembe Beldemiz Filiz Rifat Güpgüpoğlu Lisesinde 18 Mart 2013 Pazartesi günü  “ Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma  Programı ” düzenlendi. Okulun Kültür ve Edebiyat Kulübü tarafından hazırlanan  program coşku ve heyecanla icra edildi.

 

 .
.
 
Okul  Salonunda saat 10.30’da başlayan programa; Perşembe Belediye Başkanı Rasim Miyanyedi, AK Parti Perşembe Belde Başkanı Vedat Emeksiz, CHP Perşembe Belde Başkanı İsmail Hakkı Durdu,  Filiz Rifat Güpgüpoğlu Lisesi Müdürü Mehmet Özdemir, Müdür Yardımcısı Ramis Dikyol,  Şehit Astsubay Salim Uçar İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı  Ergin Yılmaz, Perşembe Karakol Komutanı J.Asb. Başçavuş  Remzi Kartal , Aile Hekimi  Dr. Ersel Malçık, şehit yakınları , öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 
.
 
Sunuculuğunu Mücahit Oruç ve Emine Abacık adlı öğrencilerin üstlendiği program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

 

 .

 

Programın açılış konuşmasını Peşembe Filiz Rifat Güpgüpoğlu  Lisesi  Müdürü Mehmet Özdemir yaptı.Özdemir , protokolü ve izleyenleri selamladıktan sonra şöyle konuştu:
 
“Nice şanlı zaferlerle dolu tarihimize altın harflerle yazılan kutlu destanlardan biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gününün 98..nci yıldönümünü kutlamanın büyük sevincini, aynı zamanda üzerinde huzur ve güvenle yaşadığımız kutsal vatanımız için gözlerini hiç kırpmadan, tam bir teslimiyetle canlarını feda eden şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin onurunu ve gururunu bugün bir arada yaşamaktayız.

 

 Çanakkale Zaferi dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı kaderi üzerinde de Türk Millerinin belirleyiciliğinin yegane işaretlerinden biridir. Aynı zamanda da İstiklal Savaşımızın zeminini hazırlayarak,  Anadolumuzun, şehitlerimizin kanlarıyla yoğrulan bu kutsal vatan  toprakların Türk yurdu olduğunu ve ilelebet Türk yurdu olarak kalacağının  bütün dünyaya öğreten bir azmin yegane mücadelesidir. Çanakkale Savaşları maneviyatın maddiyatı yenme özelliğiyle dünya tarihi üzerinde büyük etkilere neden olmuş,  asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen milletlerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı  olmuş, Dünya milletlerinin istiklal mücadelelerine de yeni ufuklar açmıştır. Çanakkale Savaşlarında resmi rakamlara göre milletimiz 57 binden fazla evladını şehit vermiştir. Edirne’den Kars’a, Kastamonu’dan Diyarbakır’a vatanın her köşesinden “BİR HİLAL UĞRUNA” Çanakkale Savaşlarına katılan kınalı kuzular, kanlarını  son damlasına kadar bu vatan için akıtmışlar, makamların en yücesi olan şehitlik makamının şerefine erişmişlerdir. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek  vatanımızı,istiklalimizi sarsılmaz imanlarıyla eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz; dünyada eşi benzeri olmayan bir destanı Çanakkale’de yazmışlardır.

 

Kıymetli misafirlerim!

İnancımıza göre şehitlik makamı Allah rızası için din , vatan ve millet uğruna canını veren Müslüman kişiye verilen isimdir. Şehitlik dinimizde peygamberlikten sonra gelen en yüce ve en şerefli makamdır. Müslüman Türk Milletinin inancında ve  kültüründe  bu makama ulaşmak , vatan ve millet için canını vermek şereflerin en yücesidir.”

 

 

Konuşmasının son bölümünde öğrencilere seslenen Özdemir, şöyle devam etti:

 
“Sevgili gençler, sevgili öğrencilerim! Unutmayın ki; sizler şehit oğlu şehit bir milletin evlatlarısınız. Şehitlerimizin kanları, canları pahasına kazanarak  bizlere  emanet ettikleri bu vatanı korumak ve bu milleti geçmişte olduğu gibi dünyanın en itibarlı milleti  haline getirmek için çok çalışmak sizlerin en temel görevleriniz arasında yer almaktadır. Ayrıca her zaman ve her yerde her koşulda  şehitlerimizin aziz  hatıralarını saygıyla anmak, onların ailelerini ve geride bıraktıkları yakınlarını ziyaret ederek hal ve hatırlarını sormak, hem şehitlerimize  karşı  görevimiz ,  hem de ahde vefa ilkesinin bir gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlarken cumhuriyetimizin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü   ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi saygı minnet  ve rahmetle anıyor, aziz hatıralarını hürmetle yad ediyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum” dedi.
 
 

Müdür Özdemir’in konuşmasının ardından okulun 9/B Sınıfı öğrencisi Ece Koramanlı “Dur Yolcu”  adlı şiiri izleyenlerle paylaştı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise  12/A sınıfı öğrencisi  Melike Koraman yaptı. Koraman  şöyle konuştu:

 

 

 

“Bugün Çanakkale Zaferinin 98.nci yıldönümünü kutluyoruz. Ve aynı zamanda şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Çanakkale,  bir milletin varoluş mücadelesidir. Çanakkale Zaferi 1.nci Dünya Savaşında ,  kahraman askerlerimizin  cihanı hayrete düşüren kahramanlık destanıdır.Bu zafer,  anaların biricik evlatlarının bağrına basıp  başına kurbanlık koyun  gibi kınalar yakıp cepheye gönderdiği  bir savaştır. Irkları , renkleri dilleri  değişik çeşitli milletlerden oluşan, milletimizi yok etmek amacıyla karadan ve denizden üzerimize saldırdığı büyük bir haçlı saldırısıdır. İnanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularıyla  zamanın en güçlü donanma ve ordularına karşı koymadaki üstün başarısını gösteren bir mücadeledir, Çanakkale.Çanakkale Savaşı haçlı devletlerinin hasta adam dedikleri Osmanlı İmparatorluğunu yok ederek asırlardır süregelen haçlı zihniyetini dünyaya  hakim kılma emelleri karşısında köleliği   hiçbir zaman kabul etmemiş ve  daima hür ve bağımsız yaşamış, Türk’ün çelikleşmiş direniş destanıdır.Atatürk’ün Gelibolu’da savaşta ölen yabancı askerler için söylediği ‘ Şimdi dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Huzur içinde uyuyun.’ Dedikten sonra yabancı askerlerin annelerine de ‘ Oğullarını uzak ülkeden buraya gönderen anneler! Siz de gözyaşlarınızı silin. Oğullarınız şimdi bizim bağrımızda huzur içinde yatıyor.’ Sözlerinin bu savaşlarda Türk ordusunun ne kadar dürüst ve şefkatli olduğunu göstermektedir.

 

Arkadaşlar! Bu zafer bize Türkiye Cumhuriyetini kazandırmıştır. Eğer Çanakkale Zaferi olmasaydı; ne Atatürk, ne Kurtuluş Savaşı, ne de Türkiye Cumhuriyeti olurdu.

 

Arkadaşlar! İşte bu haçlı zihniyeti karşısında daima hazırlıklı olmalıyız. Ayrıca  bugün  bizi parçalamak isteyen karanlık güçlere karşı Çanakkale’deki birlik ve beraberlik ruhumuzu örnek almalıyız.Bu duygu ve düşüncelerle bütün şehitlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.” Dedi.

 

 

.

 

Koraman’ın konuşmasının ardından  izleyicilere Çanakkale Zaferi üzerine hazırlanmış bir video filmi gösterimi yapıldı.

 

 

 

Akabinde  12/ B sınıfından Davut Bacak “ Adımız Mehmetçik” adlı şiiri okudu.

 

 

 

Daha sonra vatan ve millet uğruna canlarını feda eden 'Çaycumalı Şehitler' için hazırlanan slayt gösterimi yapıldı.  Çaycumalı şehitler tanıtıldığı slayt gösterimi sırasında  salonda duygulu anlar yaşandı. Şehit yakınları  ve bazı izleyiciler gözyaşlarını tutamadı.

 

 

9/A sınıfı öğencilerinden Ecemnur Uzun’un okuduğu “Çanakkale Zaferi”

adlı şiirin ardından ,  müzik öğretmeni Nurcan Uysal yönetimindeki okul korosu  Çanakkale Orotoryosu ( M. Akif; Çanakkale Şehitlerine) ve çeşitli marşları  seslendirdi

.

.
 
 Programın son bölümünde  sergilenen Çanakkale  Savaşının Gizli Kahramanları ” adlı tiyatro oyunu izleyicilerin beğenisini kazandı. Program 11.50 ’de sona erdi.

 

                                  .

.
.
.


 Editör :  Ferat ÖZYURT

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 15 Puan Verildi
 Kaynak :  PERŞEMBENİN SESİ

 Kategori  Güncel

1696 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kenan Tunç

Kenan Tunç ¬
YAŞLILIK MUHABBETİ

Lütfi DEDEMEN

Lütfi DEDEMEN ¬
RAMAZAN AYINDA CAMİLERİMİZ NEDEN DOLMUYOR YALNIZLAŞIYOR

Yrd.DoçDr.Cahid Kara

Yrd.DoçDr.Cahid Kara ¬
CAMİLERİMİZ ve BİZ

İlyas KARA

İlyas KARA ¬
Bilgisayar Satın Alma Rehberi - 3

Ferat ÖZYURT

Ferat ÖZYURT ¬
İSTİKLÂL MARŞININ KABULÜ ( 12 Mart 1921 )

Ahmet Burak ÖZYURT

Ahmet Burak ÖZYURT ¬
Genç Kaşifler Treni-1

Necati AKSOY

Necati AKSOY ¬
ZAMANIMIZIN GENCİNE NASİHAT

Hüseyin Altuncu

Hüseyin Altuncu ¬
GÜNÜMÜZ İNSANI

Nevim Karahan

Nevim Karahan ¬
Balçova Anadolu Lisesi Şiir Dinletisi
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 3
 Bugün : 48
 Dün : 226
 Toplam : 741316
 Ip No : 23.20.221.218
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9390 2.9443
  Euro 2.9195 2.9389
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Güncel | Eğitim | Spor | Ekonomi | Kültür Sanat | Sağlık | Söyleşi | Öykü ve Şiir | Bilim ve Teknoloji | Yaşam | Bartın Haberleri | Tefekkür-İnanç | Analiz Yazıları | Perşembe Merkez Camii | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2008- PERŞEMBENİN SESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.