Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          ZİYARETÇİ DEFTERİ          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi

PERŞEMBE MERKEZ (YENİ) CAMİİ YARDIMLARINIZI BEKLİYOR YARDIMLARINIZ İÇİN:
Ziraat Bankası Hacıkadı Şubesi Merkez Camii Yardım Hesabı(Şube kodu:792)
TÜRK LİRASI için: 13304892-5004


Güncel - İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut Çaycuma’da Konferans Verdi - PERŞEMBENİN SESİ
   
 İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut Çaycuma’da Konferans Verdi

İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut Çaycuma’da Konferans Verdi
 Yazı Boyutu

 Tarih : 5.6.2012 - 21:41:47 


İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut ,Çaycuma Kültür Merkezinde 3 Haziran 2012 Pazar günü “Ömür Boyu Mutluluk “ konulu konferans verdi.Saat 21.00’de başlayan programa yoğun ilgi göstererek 390 kişilik salonu dolduran vatandaşların bir kısmı ...


 
 
 
 
 
İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut Çaycuma’da Konferans Verdi
 

İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut ,Çaycuma Kültür Merkezinde  3 Haziran 2012 Pazar günü “Ömür Boyu Mutluluk “ konulu konferans verdi.

 

 
Diva-Sen  Çaycuma  Temsilciliği  tarafından  Çaycuma‘da “ Ömür Boyu Mutluluk ” konulu  konferans düzenlendi. Konferansın  davetli konuşmacısı ,  Hilal TV  programcısı ilahiyatçı-yazar  Ahmet Bulut idi.
 
 
3 Haziran Pazar günü  Çaycuma  Kültür ve sanat Merkezinde düzenlenen ve saat  21.00’de başlayan programa yoğun ilgi göstererek 390 kişilik salonu  dolduran vatandaşların bir kısmı  ilahiyatçı yazar Ahmet Bulut’u  ayakta dinledi. Konferansa yaklaşık 500 kişi katıldı. Katılımcılar arasında duygulu anlar da  yaşandı, bazı vatandaşların gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.
 

 İlahiyatçı yazar  Ahmet Bulut salona gelmeden önce Diva Sen Çaycuma Temsilciliğinin hizmetlerinin anlatıldığı  slayt gösterisi yapıldı.

.
 

Program El Ezher Üniversitesi öğrencisi Yasin Gemici’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.Gemicinin okuduğu ayetlerin Türkçe  meali bilgisayar destekli   sinevizyonla  perdeye  yansıtıldı.

 
 

Gemici’den sonra kürsüye gelen  Diva Sen Çaycuma temsilcisi Yusuf Bayhan, yaptığı selamlama konuşmasında ; insanları, gençleri, Kur’an’la vahiyle, namazla, camiyle buluşturmanın aslında kendileriyle buluşturmak olduğunu ifade ederek,  bunun için de  ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi. İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut’un daha önce Çaycuma’ya iki kez geldiğini  hatırlatan Bayhan, “bir insanı Kur’an’la , vahiyle buluşturmak için binlerce kilometre yol kateden  ve  bu konuda elinden geleni yapmaya  gayret eden değerli hocamıza hoş geldiniz diyor, kendilerine dua ediyor ve sizlerden de dua istiyorum.Konferansın hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden diliyorum.” Dedi.  

 

 

Bayhan, şöyle devam etti:  Diva Sen Çaycuma Temsilciliği olarak “ Peygamber Efendimizin Dilinden Ticaret Hayatı adlı 32 sayfalık kitapçıktan 2 bin adet bastırdık ve pek yakında Çaycuma’daki esnaf kardeşlerimize bu kitapçıkları dağıtacağız. Konferansa katıldığınız için teşekkür ediyor, hepinize saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Gecemiz mübarek olsun.”

Bayhan’ın konuşmasının ardından  programın sunucusu Şeyhoğlu Camii din görevlisi imam hatip Mevlüt Torlakçık, Ahmet Bulut’un özgeçmişini okuyarak kendisini kürsüye davet etti.

 

 
Ahmet Bulut’un Özgeçmişi

 

Ahmet Bulut 1971 yılında Çanakkale Bayramiç  ilçesi Karaköy  köyünde doğdu. İmam Hatip Lisesini Bayramiç’te tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Türkiye onu namaz gönüllüleri platformundaki çalışmaları , konferansları ,  namazı gönüllere sevdirmesi ve Hilal TV’deki programlarından tanıdı. Namazla Dirilişe Çağrı(100.Baskı), Ramazanı Nasıl İhya  Ederim(15.Baskı), Çocuklarımıza Namazı Nasıl Sevdirelim(5.Baskı), Kur’an’la Yaşamak ve Aşkın Ev Hali  ve Fatma (15.Baskı) adıyla yayımlanmış  6 kitabı bulunuyor. Evli ve 4 çocuk babası. Bulut, halen Hilal TV’de ve radyoda  programlar yapıyor, namaz gönüllülerinin çalışmalarını organize ediyor, konferanslara katılıyor. 

 

 

SON KALEMİZ YUVAMIZDIR

Sunucunun davetiyle  kürsüye gelen İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut, salondakileri selamladıktan sonra başladığı konuşmasında; “Son kalemiz yuvamızdır, ailemizdir. Yuvalarımız cennetimizdir. Fakat yuvalarımız tehlike altında. Bu konuda ciddi manada sıkıntılarımız var.Yuvalarımızı çökertmek için çalışanlar var.” Dedi. 2011 yılında 200 bin boşanma davası açıldığına ve 117 bin yuvanın yıkıldığına  dikkat çeken Bulut, kaç yavrumuz acılı, baba bir tarafta, anne bir tarafta.!” Diye konuştu.

 
 
 
FLÖRT EDİLEREK YAPILAN EVLİLİKLERİN EN UZUNU 2 YIL SÜRÜYOR

 

Bulut şöyle devam etti: “Yapılan araştırmalarda , anne baba rızası alınmadan , flört edilerek yapılan evliliklerin ömrü ortalama  6 ay  olarak tespit edilmiş.  Bay ve bayan Leyla ile mecnun gibi de olsalar da , bu tür evliliklerin en uzun ömürlüsü  ise  2 yıl sürmüş.

Bir erkek ve bir bayan niçin evlenir?  1) Allah emretti diye 2) Resulü emretti diye 3) Neslin devamı için 4) Kadın ve erkek birbirini tamamlasın , günahlardan, haramlardan kendini korusun diye. Çünkü kadın ve erkek bir bütünün iki yarısıdır. Birbirlerini tamamlar. Evlilik fıtratın gereğidir. Hz. Adem kendine cennette o kadar nimet verildiği halde, şu nimetleri paylaşacağım bir gönül dostum olsa demiş.

 

Allah, eşlere birbirlerini mutlu etmek için yapacağı her amele namaz kılmak gibi, oruç tutmak gibi  ibadet sevabı veriyor. Evlilik ibadettir. Evlenmeyen insan eksiktir.

 

Sevgili kardeşlerim eğer evliliğimizde Peygamberimizin yolunun izlemezsek ciddi sıkıntılarla karşılaşırız. Bir müddet sonra evlilik işkenceye dönüşebiliyor. Eşler bazen hayatı birbirine zindan edebiliyor. Peygamberimizin ( bir eş olarak) hayat tarzının ne kadarını hayatımıza yansıtabiliyoruz?

 

Bulut, Aile yapısının çok önemli olduğunu, çok fazla boşanmaların meydana geldiği bu zamanda,  evlilik yapmadan önce tarafların birbirlerini iyi tanımaları gerektiğini, mutlu bir aile modelinin Peygamberimiz ile  Hz. Ayşe arasındaki gibi olması gerektiğini örnekler vererek anlattı.

 

.
 
SEVDİĞİNİZİ SEVDİĞİNİZE SÖYLEYİN

 

Peygamberimiz, sevdiğinizi sevdiğiniz kişiye bildirin buyuruyor. Eşimize , kendisini sevdiğimizi en son ne zaman söyledik? Hz. Ayşe,  Efendimize yani eşine  kendisini nasıl sevdiğini soruyor. Peygamberimiz, “kördüğüm gibi” şeklinde  cevap  veriyor. Aradan yıllar geçiyor, Hz. Ayşe validemiz Efendimize  tekrar soruyor: “ Bizim kördüğüm ne alemde?” Peygamber Efendimiz: “İlk günkü gibi, ya Ayşe ” diye cevap veriyor.

 

Peki , Çaycumalı kardeşlerim! Sizin kördüğümler ne alemde?

 

Sevgimizi besleyecek davranışlardan bir tanesi sevgimizi sevdiğimize söylemektir. Erkekler bu konuda durgun bir göl gibi. Hanım kardeşlerim ise  çağlayan bir ırmak gibi. Hanımlar eşinden bu sözleri duyamıyorsa, ‘acaba bizimkinin hayatında birimi var? ‘diye şeytan kulağını gıdıklıyor, ondan sonra da başka şeyler düşünmeye başlıyor.

 

Bu akşamın hatırına Peygamberimizin( Seven sevdiğine sevdiğini söylesin)  hadisinde bildirdiği gibi, eve gittiğimizde herkes eşine sevdiğini söylesin.

 

 

EŞLER AARASINDA SEVGİYİ, MUHABBETİ  BESLEYECEK DAVRANIŞLAR VARDIR

 

Peygamberimizin hayatında sevgiyi besleyecek davranışlar var. Kişinin eşinin ağzına bir lokma tutuvermesi bile sadakadır buyuruyor, Peygamber  Efendimiz. Peygamberimiz bir seferinde eşi Ayşe validemizle koşu yapmışlar, Ayşe validemiz geçmiş. Hadi siz de kent ormanına gidip Peygamberimizin sünnetini yerine getirin değerli Çaycumalı kardeşlerim!.

 

Aradan yıllar geçmiş ve yine bir yarış yapmışlar, bu sefer de Peygamberimiz eşini koşuda geçmiş.

 

Peygamberimiz aile içinde muhabbeti pekiştirecek fiillerden bir çok örnekler arz etmiş ama bugün biz maalesef aynı hassasiyeti gösteremiyoruz.

 

Çiçek deyip geçmeyin, bir çiçek bile insan hayatında öyle deşiklikler yapıyor ki…Eşinize hiç çiçek verdiniz mi? Nişanlılık günlerinizi yad ettiniz mi?

 

 
EŞLER BİRBİRİNİ İYİ TANIMALI VE HER EŞ AHLAKLI OLMALI .GAYRİ MEŞRU İLİŞKİ ZİNADIR

 

Eşler birbirini tam olarak tanıyamıyor. Bu konuda eksikliğimiz var. Eşler birbirini tanımalıdır. Her erkek namuslu bir kızla evlenmek istiyor. Peki erkek olarak sen ne kadar namuslusun? “Temiz erkekler temiz kadınlara” buyuruyor Rabbimiz, Kur’an’da . Ama evlilik öncesi gayri meşru ilişkiler, erkekler için sıradan olmuş. Gayri meşru ilişki zinadır. Kanunlarda nasıl olsa zina’da suç olmaktan kalkmış.  Kanunda kalkmış olabilir ama Allah’ın kanununda kalktı mı? Bekarlar için zinanın Kur’an’da karşılığı nedir? Onun için gençlerimizi yetiştirirken özellikle evlilik öncesi gayri meşru ilişkilerden, şeytanın tuzağından kurtarmaya çalışacağız. Bu konuda biz Müslümanlar olarak Allah’ın emirlerini yeniden bu topluma hatırlatacağız.

 

Toplumların çöküş nedenlerinden biri ahlaksızlıktır.  Son dönemde ahlaksızlık belediye otobüslerine, trenlere, parklara kadar geldi.Bu ahlaksızlığa dur dememiz gerekiyor.

 

Eğer iyi bir yuva kurup, yuvamızı cennet kılmak istiyorsam önce ben temiz olmalıyım.  Ben ahlaklı olmalıyım ki, benden güzel nesiller meydana gelsin. Yuva kurmaktaki maksadımız hayırlı nesiller yetiştirmektir. Herkes Fatihler, Hz. Mevlanalar, Yavuzlar yetiştirmek ister. Babası, Fatih Sultan Mehmet’e 14 yaşında devleti teslim etmiş. Biz 14 yaşındaki çocuğu çarşıya pazara alış verişe gönderemiyoruz. Fatih 7 dil biliyormuş. Mevlana’nın annesi oğluna “ Eğer babanı geçmezsen sana sütümü helal etmem” diyor. Olmaz demeyin; bizlerde Mevlanalar, Yunuslar, Hacı Bektaşi Veliler, Fatihler yetiştirebiliriz.

 
TV ÇOCUKLARINIZI YETİŞTİRMESİN. EVLERİMİZDE KUR’AN SOFRASI KURALIM

 

 
 
 
Allah rızası ve Peygamberimizin emrinden sonra, evlilikte birinci hedefimiz hayırlı bir nesil yetiştirmektir. Onun için evimizde Kur’an sofrası kurmalıyız.Evimizde Kur’an sofrası, sünnet sofrası var mı?  Evimizi en çok neler meşgul ediyorsa bizim gönlümüzü de, evimizi de onlar inşa ediyor demektir.

 

Televizyon seyrettiğiz kadar eşinizi ve çocuklarınızı seyrediyor musunuz? Evinizde kaç saat TV seyrediyorsunuz? Hangi kanalları seyrediyorsunuz? Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de ortalama TV seyretme süresi 5 saati geçmiş.  Bana seyrettiğiniz ilk 5 kanalı söyleyin, sizin evinizdeki çocukların kimliğini, fotoğrafını çizeyim diye takılıyorum arkadaşlara bazen. Evimize misafir olarak alamayacağımız kimselere çocuklarımızı teslim ettiğimiz için, evimizde Kur’an sofrası kuramadığımız için neslimiz her geçen gün sahipsiz kalıyor. Evinize güzel insanları misafir edin değerli kardeşlerim! Sizin çocuklarınızı evinize gelen misafirleriniz yetiştirecek.Hanım kardeşlerim! Evlerinizi çocuklarınızı güzel yetiştirecek misafirlere açın.

Camiye, cemaate gidemediğiniz zaman namazlarımızı evde cemaatle kılalım. İnanın tadına doyamazsınız.

 

DUA ENGEL TANIMAZ

 

Türkiye’de en çok kitap imzaladığı  ilçelerin başında Çaycuma olduğunu ifade eden Bulut, Borçka ilçesinin  şimdi birinci sıraya yükseldiğini,  Çaycuma’nın  ikinci, Afyon/ Sandıklı’nın  ise üçüncü sırada olduğunu söyledi.

 
.
 
  Kitabına da (Fatma) adını  veren Fatma Tatlı adlı  engelli bir genç kızın  Sivas’ın köyünden Kabe’ye  uzanan kulluk öyküsünü de anlatan Bulut, “dua engel tanımaz. Bu kardeşimizin öyküsü şimdi 9 dünya diline çevriliyor. Engellilere motivasyon oluyor. İmanın gücünü düşünebiliyor musunuz?” diye konuştu. Bu sırada   Kon TV'de yayınlanan ve Fatma Tatlı'nın konuk olduğu İftara Doğru (2009)   programıdan görüntüler perdeye yansıtıldı.

 Konferansının son bölümünde, Senai Demirci ile 15 Haziran’da umre yolculuğuna çıkacağını belirten ilahiyatçı yazar Ahmet Bulut,  vatandaşlardan dua istedi ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum . Rabbim yuvanızı cennet kılsın. Nice Fatma yürekli nesiller yetiştirmeyi size de bize de nasip etsin diyerek sözlerini tamamladı.

 Saat 22.50’da sona eren programdan sonra Bulut,  okurları ve  dinleyiciler için  kitaplarını imzaladı. Salona girişte kurulan kitap standındaki kitaplara yoğun ilgi gösteren vatandaşlar , Bulut’a  kitaplarını imzalattırmak için uzun süre  sıranın kendilerine  gelmesini beklediler. 
 
.
.
.
.
.
 .
.
.
.

  Editör :  Ferat ÖZYURT

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 7 Puan Verildi
 Kaynak :  PERŞEMBENİN SESİ

 Kategori  Güncel

2431 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 Habervaktim.com
 Zonguldak Haberler.com
 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kenan Tunç

Kenan Tunç ¬
YAŞLILIK MUHABBETİ

Lütfi DEDEMEN

Lütfi DEDEMEN ¬
SİYASETEN SİYASET / İCRAATIN İÇİNDEN-2

Yrd.DoçDr.Cahid Kara

Yrd.DoçDr.Cahid Kara ¬
CAMİLERİMİZ ve BİZ

İlyas KARA

İlyas KARA ¬
Bilgisayar Satın Alma Rehberi - 3

Ferat ÖZYURT

Ferat ÖZYURT ¬
İSTİKLÂL MARŞININ KABULÜ ( 12 Mart 1921 )

Ahmet Burak ÖZYURT

Ahmet Burak ÖZYURT ¬
Genç Kaşifler Treni-1

Necati AKSOY

Necati AKSOY ¬
ZAMANIMIZIN GENCİNE NASİHAT

Hüseyin Altuncu

Hüseyin Altuncu ¬
GÜNÜMÜZ İNSANI

Nevim Karahan

Nevim Karahan ¬
Balçova Anadolu Lisesi Şiir Dinletisi
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
PERŞEMBE BELDEMİZDE GİYİM VE  EL NAKIŞI  KURSLARI SERGİSİ AÇILDI PERŞEMBE BELDEMİZDE GİYİM VE EL NAKIŞI KURSLARI SERGİSİ AÇILDI
Perşembe Merkez Camii’nin zemin katındaki çok amaçlı salonda düzenlenen sergide el emeği göz nuru eserler büyük ilgi gördü.......
 
 Takvim
31  Mayıs 2016  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 
 Ziyaretçi Ystatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 165
 Dün : 387
 Toplam : 721099
 Ip No : 54.80.178.172
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.956 2.9613
  Euro 2.6519 2.6695
 
 Hava Durumu 

Güncel | Eğitim | Spor | Ekonomi | Kültür Sanat | Sağlık | Söyleşi | Öykü ve Şiir | Bilim ve Teknoloji | Yaşam | Bartın Haberleri | Tefekkür-İnanç | Analiz Yazıları | Perşembe Merkez Camii | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 2008- PERŞEMBENİN SESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net

altyapısını kullanmaktadır. Site Admin: İlyas KARA
Haber Admin: Ferat ÖZYURT

1,36 saniye.