Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

Prof. Dr.Mehmet Okuyan’ın Konferansı - PERŞEMBENİN SESİ
   
 

Ferat ÖZYURT ¬

Ferat ÖZYURT

 Prof. Dr.Mehmet Okuyan’ın Konferansı

Prof. Dr.Mehmet Okuyan’ın Konferansı
 Yazı Boyutu

 Tarih : 8.8.2010 - 20:34:30 


Çaycuma ilçe Müftülüğünün organizasyonu, TDV Çaycuma şubesinin katkılarıyla düzenlenen Kur’an ve İnsan” konulu konferansın bu yıl ki davetli konuşmacısı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tefsir Ana bilim dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Okuyan’dı.


 
 

Prof. Dr.Mehmet Okuyan’ın Konferansı

 Kutlu Doğum Haftası(14-20 Nisan) münasebetiyle Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumunun 1439.ncu yılı anısına,  Çaycuma  ilçe Müftülüğünün organizasyonu, TDV Çaycuma şubesinin katkılarıyla düzenlenen  Kur’an ve İnsan” konulu  konferansın bu yıl ki davetli konuşmacısı Ondokuz Mayıs  Üniversitesi Tefsir Ana bilim dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Okuyan’dı..

15 Nisan 2010 Perşembe günü  saat  20.30’da  Çaycuma  Belediye Düğün Salonunda düzenlenen programa Çaycuma’lı  bayan ve erkek  vatandaşların   yogun ilgisi vardı.  Salondaki yaklaşık bin kişilik bir vatandaş topluluğununun büyük bir kısmı konuşmacı  Prof.Dr. Okuyan’ı  iki saat boyunca ayakta dinlediler.

Programa Çaycuma Belediye Başkan Vekili  Mustafa Muslu ve bazı meclis üyeleri,  İl Müftüsü Selami Emen, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş,  AK Parti İlçe Başkanı Ahmet çolakoğlu, CHP İlçe Başkanı  Şeref Köktürk, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Umut Başoğlu,Karapınar Belediye Başkanı Ercan Kınaç, Bem Bir Sen Çaycuma temsilcisi Veysel Özkan, Eğitim Bir Sen Çaycuma Şubesi Temsilciliği yön. Kur . Başk. İhsan Günay,  Diyanet-Sen ve Diva-Sen temsilcileri, siyasi ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yerel basın temsilcileri, bazı daire amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının  okunması ile başladı. Sunuculuğunu Gemeçler Camii Din görevlisi,  İmam-hatip Emin Berber’in yaptığı program, Başaran Köyü, Gebeli Mah. Camii din görevlisi  Şakir Çınar’ın   Kur’an tilaveti ile açıldı.Çınar’ın okuduğu Rahman Suresinin Türkçe Meali  bilgisayar destekli   sinevizyonla duvara yansıtıldı.

 Haftanın anlamını belirten konuşmayı  İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptı. Demirtaş, Protokolü ve vatandaşları selamladıktan sonra , 1989 yılından beri  kutlanmakta olan hafta münasebetiyle ilçe Müftülüğü olarak değişik etkinlik ve faaliyetler düzenlediklerini kaydederek,  kutlu doğum haftasına gösterdikleri alakadan dolayı herkese teşekkür etti ve   konuşmasına şöyle devam etti:

 “ Bu sene  coşku biraz daha farklı. Sanırım bu,  Kur’an’ın öne çıkmasından kaynaklanıyor. Bu sene Kur’anın indirilişinin 1400.ncü, Peygamberimizin doğumunun 1439.ncu yılı. Şu anda burada tüm toplum kesimlerinden insanların bir araya geldiğini görüyorum. Değerli kardeşlerim!  Peygamberler misyonla gelir. Peygamberler kitap, hikmet ve nübüvvet verilmiş kimselerdir. Peygambere tabi olan insanlar diğer insanlara da örnektirler. Değerli hocamıza programımıza geldiği için teşekkür ediyor, bu programın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.”

 Daha sonra sunucu tarafından selamlama konuşmasını yapmak için  kürsüye davet edilen Zonguldak İl Müftüsü Selami Emen, Protokolü ve vatandaşları selamladıktan sonra ,“ “Hepinizi burada görmekten gerçekten çok mutluyum. Bugün Zonguldak’ta yer bulamadık. Çaycuma’da da yer yok. Herkes Peygamber aşkıyla buraya gelmiş.Sizleri tebrik ediyorum. Kıymetli hocamız sizlere unutamayacağınız bir gece yaşatacak. Sözü ustasına ve müştakına bırakıyorum Sizleri Allah’a emanet ediyor, hayırlı akşamlar diliyorum” d.iye konuştu.

Ardından İlçe Müftüsü Demirtaş ve din görevlileri tarafından konuklara , Peygamberimizi temsil eden gül takdimi yapıldı. Gül takdiminden sonra sunucu Emin Berber , Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ın özgeçmişini okudu ve kendisini kürsüye davet etti.

1967 Trabzon Çaykara doğumlu olan Mehmet Okuyan, babası Kemal Okuyan’dan Arapça eğitimi alıp hafızlığını tamamlamış. 1983’de OMÜ İlahiyat Fakültesine girmiş. 1987’de tamamladığı  fakültede 1988 yılında Tefsir ana bilim dalında araştırma görevlisi olarak göreve başlamış 1990’da doktorasını tamamlayarak 1995’de Yrd. Doç., 2002’de Doç, . Şubat 2008’de Prof. Olmuş .ve bugüne kadar  4 kitabı ve birçok  bilimsel  makalesi yayımlanmış. Prof.Dr. Mehmet Okuyan, evli ve üç çocuk babası. Fakültenin Dekan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

 

Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ın Konuşması:

 Mehmet Okuyan ,“ Hepinizi Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Bu ne muhteşem kalabalık. Sizleri Peygamber sevginizden dolayı tebrik ediyorum”  diyerek  konuşmasına başlayarak   şöyle devam etti.:

“Sevgili Çaycuma’lı kardeşlerim! Bir vesile ile Zonguldak’a geldim,şimdi Çaycuma’dayız. Sizleri Peygamber sevginizden dolayı tebrik ediyorum. Bu ne muhteşem kalabalık kardeşim! Neredeyse Çaycuma’nın tamamı  burada.

“Kur’anın konuştuğu yerde söze ne hacet! Kurânı konuşanlar, dileyenler, hayatı ve hakikati dinlemenin daimi zevkini elde ederler. Kur’an adamı dinç  tutan, okudukça yenilenen, manası sürekli tazelenen  muhteşem  bir kitaptır. Kur’anın insana mesajını anlatmak gerekiyor. Benim Peygamberim ne eziyetler çekerek bu dini tebliğ eytmiş. Yorulmak yok. Yorulmayacağız. Yorgun değil, dimdik, adam gibi peygamberin huzuruna çıkacağız.

   Siz peygamberi sevdiğiniz için, Hz. Peygambere duyduğunuz derin özlem ve hasretle  buradasınız. Yüreğinizle  buradasınız. Anadolu müslümanlarının Peygamber sevgisi dillere destandır. Çocuğuna peygamber ismi verir. Ordusuna peygamber ocağı adını veren başka millet yoktur. Güvenlik teşkilatına  verdiği emniyet adını  iman adıyla buluşturan  başka millet yoktur.

Kutlu doğum haftası organizasyonları başlangıçta Peygamberimizi anma programlarıydı. Sonra anladık ki, bizim Peygamberimiz anılması gereken değil, anı değil…Anmayacağız, anlayacağız. Anılara terketmeyeceğiz, âna taşıyacak ve yarına  götüreceğiz. Biz peygamberimizle birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Kaç kişimiz Onu evine misafir eder? Kaç kişimiz Onunla birlikte yaşamaya varız? Peygamberlerini anılara terkedenler onun misyonunu öldürenlerdir. Peygamber misyon sahibidir. Misyon sahibi insanlar ölmezler. Biz,  O’nu anlamaya, Onun sunduğu dini değerleri hayatımızın vazgeçilmez yapmaya mecburuz, onunla dirilmeye mecburuz.

Peygamberimizi daha iyi sevmek için sevmek zorundayız; tanıdıkça daha çok seveceğiz.O’nu Örnek almak için tanıyacağız, anlayacağız ki örnek alacağız.Anlamadan örnek alınmaz. Kim Onu tanımak istiyorsa Kur’ana baksın, Kur’an ile temasa geçsin.. Onun özelliklerini milimetrik olarak veren kaynak Kur’an dır. Kur’an tanınmadan insan da tanınmaz, Hz.Muhammed’de tanınmaz..

Piyasaya çıkarılan bir elektronik cihazın yanında bir kullanma kılavuzu konuyorsa  , insanın da bir kılavuzu olmaz mı? İnsan ve kainatın kullanma kılavuzu Kur’an dır.Kur’ana bakmadan insan, kainat, hayat anlaşılmaz. Rahman Suresi, insanı, kainatı, Allah’ın insan ve kainatla olan ilişkisini anlatır.

 

 Kur’an’ın ilk ayeti “ Yaratan  Rabbinin adı ile oku” (kıraat et) ayetidir..

Arapça’da okumanın üç karşılığı vardır. Fakat biz bunların üçünü de  Türkçe’ye “okumak” diye tercüme ederiz. Doğru bir tercüme midir? Eksik bir tercümedir.Okumak üç manaya gelir.

1)      Kıraat

2)      Tilâvet

3)      Tertil

 

KIRAÂT

.

Peki Peygamber ne okusun. Kur’an ayetleri yazılı gelmedi ki! Hz. Peygamber zaten ümmi idi. Yani okuma yazma bilmiyordu.O halde neyi okuyacaktı?

       Kafalar biraz karışsın. Kafalar önce  karışmalıdır. Amaa karışık kalmamalı, karışıklık Kur’an ile  giderilmelidir.

Kıraat etmek demek, aklın okuması demektir. Anlamak, düşünmek, kafa yormak demektir.

Peki neyi düşünecek Hz.Peygamber? İnsanın alâktan yaratıldığını düşünecek.

Neden(hangi maddeden) yaratıldığına bak, mahiyetini anlarsın.Kıymetini, değerini öğrenirsin.

Yaratıldığın yere bak, yaratıldığın malzemeye(meni) bak; o malzemeden insan meydana geliyor.

O gücün, O kudretin daha nelere kâdir olduğunu hesap et demektir.

 

TERTİL

 Kısa kısa, yavaş yavaş, dura dura, anlaya anlaya, h,ssede hissede, özümseyerek Kur’anı düşünmek demektir.  Kur’an’ın bak dediği yerden, Kur’anlaşarak  bakmak.  Tertil böyle bir okuma biçimi.

 

TİLAVET

Tilavet’in  arapça’da üç manası var.

a)      Aktarmak, tekrarlamak

b)      Gündeme taşımak

c)      İzini sürmek, peşinden gitmek, onu takip etmek demektir.

 

Peki biz şimdi Kur’anın kaçta kaçını okuyoruz?

 

Biz Kur’an’ın 1/5’ini okuyoruz. 4/5’ini kaybettik.

 

Ramazan ayında okunan mukabelenin anlamı: iki kişinin birbirinin okuduğunu onaylaması demektir. Hz. Peygamber Cebrail 8a.s)’a o zamana kadar inen ayetleri okuyor, Cebrail (a.s) dinliyor ve onaylıyordu. Yani hem okuyan hem dinleyen o ayetleri anlıyordu. Bugün hem okuyan, hem dinleyen anlamıyor. Yani mukabelenin muka’ (okuma)sı var, bele’ (anlama)si yok.Doğru mukabele anlama kısmıyla buluşarak gerçekleştirilen okuma biçimidir.

 

Kur’an’ı okumasını olsun , hepimiz öğrenmemiz gerekiyor.

Bir Müslümanın Kur’an okumasını bilmemesi ayıp olarak kendisine yeter.

Bazen bakıyorsunuz bir evde bir tane bile Kur’an okumasını bilen yok. Kur’an evimizin en güzel yerinde duruyor, genç kızlar,  çeyizine  Kur’an’ı muhafaza edecek  örtüler işliyorlar,çeyizlerine koyuyorlar,  mushafı belden aşağı tutmuyoruz, saygı gösteriyoruz, ama okumasını bilmiyoruz. Kur’ana saygı sadece böyle mi olur?

Öğrenmenin yaşı yok. Kimisi on beş günde, kimisi iki ayda öğrenir. Ama mutlaka öğrenir. Herkeste bu zekâ vardır.

Kitabınızı terk edilmiş bir süs eşyası olarak kullanmayın.

Duvarda durmasın; ulaşabileceğiniz bir yerde olsun.

Kur’an’a saygı onun dediği gibi yaşayarak gösterilir.  Asıl saygı , yap dediğini yapmak, yapma dediğini yapmamaktır. Ben seni seviyorum ama dediğini yapmıyorum! Ona saygı demezler. Ona sahte bir duruş derler. Kur’an ile diyaloğunuz sıcak olsun. Kur’an çarpsın diye yemin ediyorlar. Korkmayın bu kitap çarpmaz. Kur’an adamın çarpılmış halini düzeltir. Kur’an çarpıklıkları tedavi için gönderilmiş bir kitaptır.

Allah adına konuşanlar çok dikkatli olmalıdır. Allah’ın kitabından ve sahi sünnetten referans gösteriyorsa bir kişi onun sözü doğrudur. Ona ittiba edilmelidir. Kırk düşünüp yarım konuşacaksın. Bu iş zor iş ve sorumluluk işidir.

Bu kitap dokunulsun diye indirilmiş bir kitapdır. Alın kitabınızı okuyun, ona dokunun, onu okumasını öğrenin, onunla sıcak bir iletişiminiz olsun. Evinizde cenaze olduğu zaman imam aramayın. Kendiniz okuyun, başkasına sipariş etmeyin. Herkes kendi işini kendisi görsün. Bir müslimana kitabını okumamak yakışmaz.

Bazen din görevlilerini vefat edecek hastalar için acele eve çağırıyorlar.Hocam bir Yasin oku!Ben bu sureye ötenazi suresi diyorum.

Sen niye okumuyorsun? diye soruyorsun; okumasını bilmiyor. Evde  Kur’an okumasını bilen  başka kimse yok mu? diyorsun, yok diyorlar. Din görevlilerine, hocalara tavsiyem, gitmeyin bu kişilere  Yasin-i Şerif okumaya. Ölmeden Kur’an okumayı öğrensinler.

Herkes mahşerde teker teker hesaba çekilecek. O duruşmaya hazır olmak için burada hayatı doğru kavrayın.

Kainat bir denge üzerine kurulmuştur. Kur’an hayata dengeyi koyan kitaptır.Bu dengenin ana ilkeleride bu kitapta verilmiştir.”

  Prof.Dr. Okuyan,  konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:

   “Yüreğinize sonuç olarak üç tane kelimeyi  yerleştirmek istiyorum. Allahın üç tür ayeti vardır.
  Birincisi :İlahi kitapları oluşturan ayetler(Allah’ın peygamberlerine vahyettiği,ilahi kitapları oluşturan,Kur’an da yer alan ayetler.)
  İkincisi :Allah’ın kainat kitabını yazdığı ayetler(Kainatta her şey,zerreden küreye kadar her şey Allah’ın varlığını haykırmaktadır.Allah’ın yarattığı her şey ayettir.)
 Üçüncüsü:İnsan ayeti(İnsan bedeniyle ruhuyla müstakil bir kitaptır.Bütün yükümlülükleri ve fiziksel özellikleriyle insan koca bir alemdir.Ve Allah’ın üçüncü kitabıdır.)Bütün vücudumuz bir kitaptır.Gelin bu kitaptaki,insan kitabındaki incelikleri görün ve o inceliklerin sahibi olan Allah’a ulaşacak vesileleri arayın.Bu üç kitabında sahibi olan Allah,bizden kendisini bulmasını istiyor.Ne olursanız olun Allah’ı bulan olun.
  Bütün bu kitaplar Allah’ın varlığını ve birliğini,kemal sıfatlardan oluşan o muhteşem yapısını imanımızın konusu edinelim diye Allah’tan bize gönderilmiştir.Bunlardan uzak yaşamayalım.Herkesin anlayabileceği konular ve güzellikler var.Gelin bu akşamdan tezi yok bu kitabı manasıyla öğrenmek için kendimize programlar yapalım.Bu kitabı okurken gün gelecek tıp ile ilgili,gün gelecek astronomi,jeoloji,biyoloji,botanik ile ilgili ayetler göreceksiniz.Gün gelecek insanlar tarihinin özetlendiğini Kur’an da bulacaksınız.Gün gelecek Kur’an okuyacak ve kendinizi Kur’anın içinde bulacaksınız. Kendinizi Kur’anın ellerine teslim edin. Peygamberi peygamber yapan değerler kur’anın insanlara sunduğu değerlerdir. Peygamberi ahlak ile ahlaklanmak isteyenler Kur’an ile buluşmak ve o kitabın konuşanları arasında  yer almak durumundadırlar. Bu kitapla diyalog kurmayı, hemhal olmayı canımıza minnet saymak durumundayız. İmanımız bizden bunu beklemektedir.Bu samimiyet sizlerin gözlerinize yansımış, bunu görüyorum. Allah sizi dini hassasiyetlerden ayırmasın.

Değerli Çaycuma’lı kardeşlerim! Allah ,sizi dini doğru tanıma noktasında fedakarlık yapmaktan  mahrum bırakmasın.Hayatın en güzel anlarının Kur’an’la geçirilen zamanlar olduğunu anlamayı size ve bize nasip etsin. Allah, hayata Kur’anın bak dediği yerden bakabilmeyi, en önemli değerlerin Kur’an da bize verilen değerler olduğunu görerek bu hayatı kavrayabilmeyi hepimize nasip etsin”.

 

Prof.Dr. Mehmet Okuyan’ın konferansından sonra plaket  törenine geçildi.  Okuyan’a plaketini  Zonguldak İl Müftüsü Selami Emen takdim etti. Daha sonra Çaycuma İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “ Veda hutbesini ezbere okuma yarışması”nda dereceye giren ve yarışmaya katılan  din görevlilerine de  hediyeleri  takdim edildi. Program 23.15’de sona erdi.

 

  
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 28 Puan Verildi
 Kaynak :  Ferat ÖZYURT

 Kategori  Köşe Yazısı

10453 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 3 )   

 İsmail Çıklaatlı.

20.2.2015 00:43:30 

  Esselamüaleyküm..

Cevapla


HOCAM BU SİTEDEN FACEBOOK SAYFAMIZA AKTARABİLMEMİZ İÇİN NASIL YAPACAGIZ BEN BİLEMEDİM.EGER MÜMKÜNSE KOLAYLAŞTIRILSADA DAHA ÇOK OKUYUCUYA ULAŞTIRABİLSEK..MUHABETLE..


İp Adresi Kayıtlı   

 İsmail Çıklaatlı.

20.2.2015 00:41:00 

  Esselamüaleyküm..

Cevapla


Hocam cansiper çalışma ve gayretlerinizi gıpta ile takip ediyorum..İnsanlara islamın ve Kuranı azimüşşanın ruhunu anlatmanın ne kadar zor oldugunu bu gayretli çalışmalarınızdan gözlüyorm..Ve sevgili peygamberimizin ne zorluklarla tebliğ yaptıgını dahada çok idrak ediyor ve DİYORUMKİ;(Kayserilice).VAY GADASINI ALDIGIM PEYGAMBERİM MÜŞRİKLERİN ELİNDEN NELER ÇEKMİŞSİN..MUHABBETLE...


İp Adresi Kayıtlı   

 züleyha

8.11.2013 19:10:06 

  teşekkürler

Cevapla


Allah sizden razı olsun. Sizi Bizlere tanıttığı için Allah a şükrediyorum. Allah yolunuzu açık etsin.


İp Adresi Kayıtlı   

Sayfa  

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

İSTİKLÂL MARŞININ KABULÜ ( 12 Mart 1921 )

 11.3.2015

MALCOLM X

 22.2.2015

ARKADAŞ ÖLECEĞİM YA...

 13.8.2014

KESTANE HUGUF

 17.11.2013

KARŞI DEVRİM

 16.11.2013

Mehmet Amcanın Maceraları

 14.11.2013

Bayrak Şairi Arif Nihâd Asya

 7.1.2013

ÇANAKKALE VE MİLLİ ŞUUR

 21.3.2012

ÇANAKKALE SAVAŞINI KAZANDIRAN YÜKSEK RUH

 17.3.2012

Kesintisiz Eğitim İdeolojik Dayatmanın Şahı, Katmerlisi, Megasıdır (2)

 3.3.2012

Kesintisiz Eğitimi 28 Şubat Darbecileri Dayatmıştır (1)

 26.2.2012

MATBAA OSMANLI’YA BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN DAHA ERKEN GELMİŞTİR

 10.2.2012

Pasteurdan 400 Yıl Önce Mikrobu Keşfeden, Fatihin Hocası Akşemseddin (K.S.)

 10.1.2012

Piyango bileti alıp, Allah ile pazarlık yapmak

 26.12.2011

ARAPÇAYA BU ÖNYARGI (VEYA ALERJİ) NEDEN?

 21.12.2011

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Kenan Tunç

Kenan Tunç ¬
YAŞLILIK MUHABBETİ

Lütfi DEDEMEN

Lütfi DEDEMEN ¬
RAMAZAN AYINDA CAMİLERİMİZ NEDEN DOLMUYOR YALNIZLAŞIYOR

Yrd.DoçDr.Cahid Kara

Yrd.DoçDr.Cahid Kara ¬
CAMİLERİMİZ ve BİZ

İlyas KARA

İlyas KARA ¬
Bilgisayar Satın Alma Rehberi - 3

Ferat ÖZYURT

Ferat ÖZYURT ¬
İSTİKLÂL MARŞININ KABULÜ ( 12 Mart 1921 )

Ahmet Burak ÖZYURT

Ahmet Burak ÖZYURT ¬
Genç Kaşifler Treni-1

Necati AKSOY

Necati AKSOY ¬
ZAMANIMIZIN GENCİNE NASİHAT

Hüseyin Altuncu

Hüseyin Altuncu ¬
GÜNÜMÜZ İNSANI

Nevim Karahan

Nevim Karahan ¬
Balçova Anadolu Lisesi Şiir Dinletisi
 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ağustos 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 13
 Bugün : 77
 Dün : 226
 Toplam : 741345
 Ip No : 54.196.114.201
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9390 2.9443
  Euro 2.9195 2.9389
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Güncel | Eğitim | Spor | Ekonomi | Kültür Sanat | Sağlık | Söyleşi | Öykü ve Şiir | Bilim ve Teknoloji | Yaşam | Bartın Haberleri | Tefekkür-İnanç | Analiz Yazıları | Perşembe Merkez Camii | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2008- PERŞEMBENİN SESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.